Анотація досвіду


Події сьогодення відкривають новий кут зору на побудову освітнього процесу. Наша країна рухається в напрямку інновацій та покращення рівня надання освітніх послуг, помітні великі зміни в нормативній базі. Щорічно патріотичне виховання розвивається та набуває вагомості. Невід’ємною частиною сучасного виховання є туристсько-краєзнавчий напрямок.
Освіта потребує запровадження активних форм роботи, розширення можливостей розвитку здібностей дітей, знання історії свого краю та усвідомлення своєї національної приналежності,  формування навичок здорового способу життя, підвищення уваги до стану фізичного здоров’я, знання природоохоронних тенденцій, вдосконалення роботи з попередженням правопорушень серед молоді, соціалізацію у суспільстві.
Тому  краєзнавство і туризм є невід’ємною частиною виховання здорового покоління. Туристська діяльність сприяє формуванню активної життєвої позиції молоді.  В туризмі  гуртківці загартовуються, покращують здоров’я, розвивають  витривалість, набувають прикладних навичок та вміння орієнтуватись на місцевості, інше. 
Сучасний туризм у нашій країні складається з таких видів: пішохідного, лижного, водного, гірського, велосипедного, краєзнавчих подорожей, автомобільного, спелеологічного.  На даний час в ЦДЮТ культивується пішохідний та велотуризм, орієнтування, археологічне та екологічне краєзнавство.
   Відділ туристсько краєзнавчої роботи у ЦДЮТ працює з 2005 року. З 2010 року я приймаю участь у його роботі. 
Метою та основним змістом роботи відділу є популяризація туризму та краєзнавства в суспільстві, залучення та виховання дітей в рамках сучасних цінностей та орієнтирів, проведення масових заходів на високому європейському рівні.
Завданням гуртків туристсько-краєзнавчого профілю є:
- розширення можливостей розвитку здібностей дітей,
- надання знань історії свого краю,
- патріотичне та патріотично спрямоване виховання,
формування навичок здорового способу життя,
- підвищення уваги до стану фізичного здоров’я, 
- знання гуртківцями природоохоронних тенденцій, 
- соціалізація гуртківців у суспільстві.
Як керівник гуртків використовую в роботі інноваційні методики та індивідуалізацію навчання. У гуртках займаються групи дітей різного віку, а сучасні підходи та форми навчання дають можливість для досягнень вихованців, підштовхують до самостійного опрацювання матеріалів та подальшій реалізації їх у практиці. Для реалізації можливостей учнів використовується ряд  відомих педагогічних технологій: розвивального навчання, проблемного навчання, комунікативного навчання та ігрових технологій. 
Для досягнення кращих результатів в процесі навчання використовуються сучасні технології, вивчаються новітні освітні тенденції, запроваджуються результативні форми та засоби діяльності з учнями.
Важливу роль  в педагогічній діяльності гуртків є профорієнтація та соціалізація гуртківців, індивідуальний підхід до обдарованих дітей. Участь  у заходах різного рівня та напрямів. Так у ЦДЮТ   організовуються такі заходи для здійснення освітніх цілей і дуже  часто не останню роль в їх організації та проведенні відіграють самі гуртківці. 
- «Першість шкіл міста з пішохідного, водного та велотуризму в рамках відзначення Європейського тижня туризму» - Щорічно до Дня туризму близько 150 учасників змагається в володінні різними туристськими навичками. Це дає учням можливість проявити себе, а вчителям побачити рівень вмінь вихованців, слугує популяризацією видів туризму.
         - Туристсько-краєзнавчі походи і екскурсії гуртківців. В залежності від складності походу гуртківці навчаються туристським навичкам, поглиблюють знання та любов до рідного краю, мають щоденні  помірні фізичні навантаження.
         - Подальше опрацювання туристсько-краєзнавчих походів і екскурсій дають змогу представляти роботи на всеукраїнських конкурсах таких як "Моя Батьківщина - Україна", всеукраїнському конкурсі походів та експедицій з активною формою пересування "Мій рідний край" 
       -  Проведення традиційних міських змагань зі спортивного орієнтування, розважальних новорічних змагань серед дітей та учнівської молоді. В останні роки  розпочато традицію проведення "Всесвітнього дня орієнтування" під егідою IOF (міжнародної федерації орієнтування). Це зроблено для того, щоб ознайомити та донести в цікавій формі своїм друзям та колегам по навчанню про свої інтереси. 
      Це все дає змогу дітям відчути гурток родиною та покращити довіру в колективі. Створити святкову атмосферу для дитини що займається чи хоче займатись орієнтуванням.
  Важливим стимулом для підвищення інтересу до занять  у гуртку є участь у виставках, конкурсах, змаганнях, олімпіадах, інтернет конкурсах та  конференціях як місцевого, так і всеукраїнського рівня. За останні роки гуртківці постійно виборюють високі місця на міських змаганнях та конкурсах. Беруть участь та захищають честь м.Чернівців на обласних, Всеукраїнських та міжнародних заходах. 
  Підтвердженням високої ефективності гуртків  є результати за останні роки. Гуртківці виборювали звання переможців та лауреатів у на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу "Моя Батьківщина-Україна" та "Мій рідний край", перші місця на чемпіонатах області зі спортивного орієнтування "Підсніжник" та "Парки Буковини", пішохідному туризмі, велосипедному туризмі, краєзнавчих зльотах та олімпіадах. Вихованці є призерами та чемпіонами України з орієнтування. Вихованка гуртка "спортивне орієнтування" - Ількова Ольга виборола призове місце на Чемпіонаті Європи  з рогейну та виконала норматив "Майстер спорту України". 





Коментарі